Údržba trávníku
Jaké činnosti vyžaduje údržba trávníku?
- sečení
- hrabání
- provzdušňování
- hnojení
- zálivka
- odstraňování plevele
Sečení
Sečení by mělo zkrátit výšku trávy asi o jednu třetinu. Okrasné trávníky zkracujeme zhruba na výšku 15-20 cm. Na jaře, na podzim, nebo v suchém období, zkracujeme trávu méně, aby se rostliny nevysilovaly.
Frekvence sečení se pohybuje od jednoho do dvou týdnů, podle intenzity růstu trávy. Na jaře tedy častěji, než v létě. Na podzim, kdy nastává chladnější a vlhčí počasí, které trávě prospívá a tudíž roste více, sečeme trávník opět častěji.
Jakou sekačku si na sečení vyberete, záleží na velikosti plochy trávníku, typu trávníku a vašich možnostech.
Rotační sekačky se k sečení okrasných trávníků používají nejčastěji. Dobře je doplňují strunové travní sekačky, které umožní posekat trávu tam, kde se rotační sekačka nemůže uplatnit, například kolem stromů nebo při okrajích trávníků, v nepravidelném, nebo hůře přístupném terénu. Vřetenové sekačky jsou velmi kvalitní, mohou posekat trávu až na výšku 5 mm. Jsou však dražší. Přerostlý trávník však nezvládnou.
Zdroj: Stavba-domu.cz | Rodinný dům s pěkným trávníkem
Hrabání
Hrabání je důležité během celého roku. Na jaře a na podzim je nutno odstraňovat spadané listí. Během celé vegetační doby je pak nutno odstraňovat posečenou trávu, stařinu, či mech.
Vertikutace
Vertikutace se provádí na jaře. Jedná se o vertikální prořezání travního drnu do hloubky 3 mm. Je to vlastně prevence a léčba trávníku. Vertikutace trávník provzdušňuje, zlepšuje cirkulaci vody, vzduchu, ničí dvouděložné plevele a podporuje odnožování trav. Zamezuje se tím i rozvoji různých chorob. Trávník se vertikutací ozdravuje a omlazuje. Vertikutační hrábě postačí na malé plochy trávníku. Na větší plochy je nutno použít motorové vertikutátory. Nemusíte je hned kupovat. Lze si je vypůjčit.
Provzdušňování
Provzdušňování je důležité provádět hlavně u velmi zatěžovaných trávníků. Provádí se speciálními nástroji. Nástroje s dutými hroty, které vytáhnou z trávníku válečky zeminy. Ty se mohou zamést. Postačí však i obyčejné vidle. Zabodnou se do trávníku, pak se s nimi zakývá, přesune se o kousek dál a celá činnost se opakuje. Na jeden m2 by mělo být asi 400 vpichů. Toto propichování narušuje kompaktnost půdy a umožňuje lepší přístup vody a vzduchu do trávníku.
Hnojení
Hnojení může následovat po provzdušnění. Směs kompostu, písku a substrátu poslouží ke hnojení, ale i k vyrovnání nerovnosti terénu. Provádí se na podzim. Použít lze i granulované hnojivo.
Zalévání
Zalévání je nedílnou součástí péče o trávník. Pro trávník je ideální jemný rovnoměrný postřik a to nejlépe ráno nebo večer. V suchých horkých dnech je nutno zavlažovat více, 2-3x týdně, 20-35 l na m2. Dnes se využívají různé typy postřikovačů, ideální je však podzemní zavlažování pomocí perforovaných hadic.
Odstraňování plevele
Odstraňování plevele se nevyhnete, pokud opravdu chcete mít trávník kvalitní a krásný. Plevel se odstraňuje ručně pomocí vypichovače, nebo pomocí chemických přípravků, tzv. selektivních herbicidů.